GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:
3 393 zł
-13,32%
do roku 2022
3 286
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
262
Liczba nowych wpisów
do rejestru REGON
134
Liczba wniosków o wypis
z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców w 2023 r.
Utrzymanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych, podatku od nieruchomości związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej w przypadku gruntów o powierzchni do 1.500 m2 , a także budynków o powierzchni użytkowej do 1.000 m2 na terenie Gminy Michałowice stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.
Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Gmina Michałowice po raz kolejny najlepszą gminą wiejską na Mazowszu
W piątek, 24 listopada 2023 r. odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w Rankingu Gmin 2023 r. W tegorocznej edycji rankingu, przygotowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Warszawie, gmina Michałowice zajęła 1. miejsce w kategorii gmin wiejskich, jednocześnie została uhonorowana tytułem lidera powiatu pruszkowskiego.
Celem rankingu jest wyłonienie i promocja jednostek samorządowych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na tle regionu.
Opracowując ranking wzięto pod uwagę aż szesnaście zobiektywizowanych wskaźników ilościowych obejmujących cztery strefy:
gospodarczą m.in.: średnioroczne dochody własne i wydatki inwestycyjne gmin w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2020-2022, zadłużenie samorządów czy udział wydatków bieżących na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2022r.,
społeczną m.in.: wydatki na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a także udział środków przekazanych w ubiegłym roku organizacjom pozarządowym i innym podmiotom pożytku publicznego, średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty),
środowiskową m.in.: wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu, odsetek mieszkańców korzystających z sieci kanalizacyjnej,
przestrzenną - udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
Gmina Michałowice "gminą dobrą do życia"
Gmina Michałowice zajęła 7. miejsce w Polsce, a 3. miejsce w województwie mazowieckim w rankingu "Gmina dobra do życia".
W czwartek, 16 listopada 2023 r., Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2.477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
zarządzanie przestrzenią
Uchwalanie planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego (MPZP) stanowi podstawę planowania przestrzennego w gminie. Dzięki ustanawianiu MPZP kształtowana jest polityka przestrzenna gminy oraz wskazywane są wytyczne według których zachowany zostanie ład przestrzenny na danym obszarze.
24 września 2023 r. weszła w życie, planowana od dłuższego czasu, znacząca zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (zwana reformą planowania). Ma ona znaczny wpływ na prowadzenie polityki przestrzennej w gminach w całej Polsce, w tym na terenie naszej gminy. Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1688) miała na celu uporządkowanie pewnych kwestii, ale również wprowadziła liczne nowości.
Jednym z kluczowych aspektów reformy jest zastąpienie dotychczasowego dokumentu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym oraz doprecyzowanie zasad opracowywania Strategii Rozwoju Gminy, a także jej większe powiązanie z aktami planowania przestrzennego. Plan ogólny ma być aktem prawa miejscowego i w przyszłości stanowić podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu tzw. decyzji WZ. Zgodnie z przepisami, gminy powinny sporządzić plany ogólne do 31 grudnia 2025 r.
Na obszarze gminy Michałowice na koniec 2023 r. obowiązywały 54 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (oraz 3 zmiany planów). Obszar gminy objęty obowiązującym planami miejscowymi stanowi ponad 60% powierzchni gminy. Obszary nieobjęte obowiązującymi planami miejscowymi to w dużej mierze lasy, stawy, grunty rolne, ale również części obrębów Sokołów, Suchy Las, Pęcice i Nowa Wieś. Każdy nowy plan miejscowy ma na celu korzystne oddziaływanie na zagospodarowanie objętych jego granicami terenów oraz pozytywnie wpływa na wizerunek gminy oraz i zadowolenie mieszkańców.
MPZP zamieszczone są w wersji GML na stronie internetowej https://michalowice.e-mapa.net/ z pełną informacją dotyczącą procedury planistycznej.
W 2023 r. uchwalono plany:
na terenie obrębu geodezyjnego Komorów-Osiedle, obszaru „Ostoja”,
na terenie obrębów ewidencyjnych Nowa Wieś i Granica, obszar „Graniczna”,
na terenie obrębów ewidencyjnych Nowa Wieś i Granica, obszar „Pruszkowska – część 2”,
na terenie obrębów ewidencyjnych Nowa Wieś i Granica, obszar „Pruszkowska – część 3”,
na terenie obrębów ewidencyjnych Nowa Wieś i Granica, obszar „Szczęśliwa”,
na terenie obrębów geodezyjnych wieś Pęcice, wieś Komorów i osiedle Komorów, obszar „Aleja Kasztanowa” - część A,
na terenie obrębu geodezyjnego Reguły, obszar położony pomiędzy ul. Wiejską i torami WKD,
na terenie obrębu ewidencyjnego Michałowice-Osiedle, działka nr ewid. 677/32 i 677/33,
na terenie obrębu geodezyjnego Reguły, obszar „Słoneczna”,
na terenie obrębu ewidencyjnego Granica, obszar „Dębowa”.
Na koniec 2023 r. na terenie gminy Michałowice było 29 „otwartych procedur” planów miejscowych. W 2023 r. w sumie prowadzono czynnie 20 procedur dotyczących opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W 2023 r. złożono również 38 wniosków o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
54
Liczba MPZP
obowiązujących
10
Liczba planów
uchwalonych
2 178,0
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
>60 %
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
W 2023 r. w Gminie Michałowice wydano 54 decyzje o warunkach zabudowy. Wydano także 5 decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
MPZP zamieszczone są w wersji GML na stronie internetowej https://michalowice.e-mapa.net/ z pełną informacją dotyczącą procedury planistycznej.
UCHWAŁA KRAJOBRAZOWA
16 grudnia 2022 r. weszła w życie uchwała Rady Gminy Michałowice z dnia 25 października 2022 r. „w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Michałowice obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane”, zwana potocznie „uchwałą krajobrazową”.
Prace nad uchwałą krajobrazową w Michałowicach rozpoczęły się w 2019 r. W toku prac wydzielono dwa obszary, w których obowiązują różne zasady. Te obszary to
„obszar prężności gospodarczej”, wzdłuż Alej Jerozolimskich,
i obszar pozostały, w którym z kolei wyszczególniono jeszcze dwa dodatkowe podobszary: Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu (WOCK) i elementy krajobrazu kulturowego.
Uchwała krajobrazowa, jako akt prawa miejscowego obowiązuje wszystkich – właścicieli prywatnych i publicznych gruntów i wszystkich działalności.
Uchwała pozostawia 2 lata na dostosowanie szyldów i reklam do zapisów prawa miejscowego. Po upływie tego terminu właściciele nieruchomości, na których będą eksponowane niezgodnie z przepisami nośniki reklamowe, zostaną obciążeni karą pieniężną obliczoną w oparciu o powierzchnię reklamy i obowiązującą stawkę. I tak np. za nielegalną tablicę o powierzchni 1 m2 właściciel nieruchomości będzie musiał zapłacić 136,80 zł dziennie, a o powierzchni 12 m2 - 260 zł dziennie (wg stawek za 2023 r.). Natomiast istniejące ogrodzenia nieruchomości nie muszą być dostosowywane do wymogów uchwały. Prawo obowiązuje tylko w przypadku nowych budowli tego typu.
Prezentacja uchwały znajduje się tutaj.
TERENY ZIELONE
Gmina Michałowice to obszar otoczony przez przyrodę - posiada wiele walorów przyrodniczych, takich jak rzeki Utrata, Raszynka i Zimna Woda, park w Regułach, tereny leśne w Komorowie, Granicy i Suchym Lesie, a także zabytkowe aleje Starych Lip i Marii Dąbrowskiej w Komorowie.
Ze względu na swoje walory estetyczne, gmina jest częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar ten posiada ekosystemy o dużym stopniu naturalności i różnorodności biologicznej, w tym osiedla leśne Komorów oraz młodsze osiedla Michałowice.
Gmina Michałowice odgrywa istotną rolę w funkcji "zielonych płuc" Warszawy, dlatego władze gminy prowadzą i planują kontynuowanie działań związanych z szeroko rozumianą zielenią w przyszłości.
Wszystkie niżej opisane działania tworzą środowisko zapewniające zdrowe warunki życia i pracy mieszkańcom Gminy Michałowice. W ocenie władz na rozwój, pielęgnację i ochronę zasługuje cała przyroda na terenie gminy. Wszelka roślinność – drzewa, krzewy, rośliny kwitnące to kontakt z naturą, któremu zawdzięczamy:
walory naukowe, estetyczne i krajobrazowe. Bioróżnorodność występująca na terenie gminy Michałowice podkreśla urodę lokalnego krajobrazu i stanowi ozdobę gminy Michałowice,
pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez obniżenie poziomu stresu i działanie wyciszające,
produkcję tlenu oraz oczyszczanie powietrza z niektórych substancji zanieczyszczających , co w obecnych czasach ma niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia człowieka,
bogactwo fauny, gniazdującej pośród okolicznej zieleni,
schronienie pod koroną drzew w upalne dni,
zwiększenie małej retencji poprzez zatrzymanie wody w gruncie, co przyczynia się do zmniejszania skutków skrajnych zjawisk hydrologicznych, jakich obecnie doświadczamy na skutek zmian klimatu.
Przez cały 2023 r., jak co roku, wykonano wiele zabiegów pielęgnacyjnych i chirurgicznych stosowanych przy zieleni wysokiej na terenach leżących w Gminie Michałowice:
utrzymywano prawidłowy i charakterystyczny dla gatunku (odmiany) pokrój drzew,
poprawiano konstrukcję koron dla możliwie najlepszego stanu zdrowotnego drzew,
usuwano pędy, gałęzie i konary chore, martwe (posusz) oraz uszkodzone,
zmniejszano powierzchnię względem naporu wiatru,
niwelowano wady koron,
poprawiano statykę drzew lub zapobiegano rozłamaniom, (np. w koronach topól), mając na celu zlikwidowanie zagrożeń dla mieszkańców, powodowanych przez drzewa,
przywracano koronom jak najlepszy stan fitosanitarny po uszkodzeniach powstałych w skutek działalności człowieka lub w sposób naturalny - usuwano niepotrzebne gałęzie w zniszczonych lub zdeformowanych koronach,
ułatwiano przyjęcie się roślinom w nowym miejscu,
eliminowano i łagodzono zagrożenia stwarzane przez drzewa dla elementów architektury i infrastruktury technicznej, komunikacyjnej, drogowej i pieszej - usuwano kolizje z nieruchomościami, liniami energetycznymi, skrajniami dróg itp.,
wzmacniano mechaniczne osłabione części drzewa przez zastosowanie atestowanych wiązań linowych/elastycznych w koronach drzew oraz wiązań sztywnych oraz podpór pni i konarów,
przywracano zachwianą równowagę fizjologiczną między częściami osłabionymi i zdrowymi np. przez radykalne cięcia w koronie,
pielono przy drzewach, usuwano odrosty,
uzupełniano korę w misach przy młodych nasadzeniach i formowano misy,
wymieniano paliki,
formowano krzewy, mulczowano,
montowano palisady wiklinowe zabezpieczające nasadzenia i wiele innych.
17,74
Powierzchnia terenów zieleni tj. parki, zieleńce
(ha)
1 561
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
586
Drzewa posadzone w 2023 r.
9 551
Krzewy posadzone w 2023 r.
Gmina Michałowice z roku na rok staje się coraz bardziej zielona. Urządzono nowe miejsca pod zieleń, jednocześnie pielęgnując te, które już istnieją.
Realizacja w 2023 r.:
Zagospodarowanie skweru przy ul. Okrężnej w Komorowie (drzewa 3 szt., krzewy 1.181 szt.),
Zagospodarowanie skweru przy ul. Środkowej w Opaczy-Kolonii (drzewa 22 szt., krzewy 908 szt.),
Zagospodarowanie skweru pry ul. Zofii w Opaczy-Kolonii (drzewa 19 szt., krzewy 1.214 szt.),
Zagospodarowanie ul. Parkowej w Opaczy-Małej (krzewy 4.170 szt.).
Nasadzenia krzewów w lokalizacjach:
Przytorowa Reguły,
Ryżowa Opacz-Kolonia,
Jesionowa w Michałowicach,
Główka Granica,
Rekreacyjna Granica,
Okrężna Komorów,
Róg Głównej i Owocowej Komorów Wieś,
Wspólnoty Wiejskiej Sokołów,
Ceglana Komorów,
Kolejowa/Widok Michałowice,
Fregaty Reguły,
Królewska Reguły.
Nasadzenia drzew w lokalizacjach:
Boisko Granica od ul. Szczęśliwej,
Parkowa Opacz Mała,
Centralna Opacz-Kolonia,
Ryżowa Opacz-Kolonia,
Środkowa Opacz-Kolonia,
Złotej Rybki Reguły,
Aleja Samorządu Terytorialnego Reguły,
Wzdłuż S8 Michałowice Wieś,
Wiejska Komorów,
Szkolna Michałowice,
3 Maja Michałowice,
Aleja Topolowa Michałowice,
Ścieżka do Malich Reguły,
Fregaty Reguły,
Harcerska Komorów,
Ogrodowa Komorów,
Kolejowa Komorów Skowronków Pęcice Małe,
Róg Głównej i Owocowej Komorów Wieś,
Aleja Jana Pawła II Komorów,
Jaśminowa Pęcice,
Spacerowa Nowa Wieś,
Raszyńska Michałowice,
Chopina Komorów.
Wśród drzew są lipy, śliwy wiśniowe, akacje, klony, jesiony, buki, brzozy, jarzębiny szwedzkie i inne. Wśród krzewów natomiast jeżówki, rudbekie, żurawki, cisy, jałowce, berberysy, pęcherznice, róże, tawuły, suchodrzewy, irgi, bodziszki, śnieguliczki i inne.
Pielęgnacja zieleni
W 2023 r. posadzonych zostało 586 drzew oraz blisko 9,5 tys. krzewów.
Nasadzenia zostały wykonywane w oparciu o dokumentację nasadzeń 1.000 drzew (i zagonów owocowych) na terenie gminy Michałowice na lata 2023-2024.
Dbajmy o zieleń