DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2023 r.

23 048 170

+87,10%

do roku 2022

Wydatki obejmują: 

inwestycje, wydarzenia promocyjno-kulturalne, dotacje na kulturę, utrzymanie i remonty świetlic i bibliotek, utrzymanie zabytków, wydatki sołeckie i osiedlowe, a także realizację budżetu obywatelskiego i Programu Polityki Senioralnej.

wydatki na inwestycje w 2023 r.

17 734 244

+121,24%

do roku 2022

W 2023 r. m.in. rozpoczęła się budowa Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie oraz przebudowa dawnego budynku przedszkola w Michałowicach na świetlicę osiedlową dla mieszkańców, zakończono budowę świetlicy wiejskiej w Pęcicach, przebudowano budynek mieszkalny  i przekształcono go na obiekt kultury, z którego korzystają seniorzy z Komorowa, postawiono pomnik Ignacego Jana Paderewskiego na placu Jego imienia w Komorowie (w ramach budżetu obywatelskiego), zakupiono zabytkową „Zieloną Willę”, opracowano dokumentację projektową na remont zabytkowego cmentarza z okresu I Wojny Światowej.  

wydatki na wydarzenia promocyjno- kulturalne, W tym realizowane z  "Programu Polityki Senioralnej" oraz budżetu obywatelskiego w 2023 r.

1 106 890

-2,52%

do roku 2022


wydatki na działalność bibliotek
w 2023 r.

1 568 010

+12,40%

do roku 2022


Zobacz więcej: Czytelnictwo gminne


dotacje na kulturę
w 2023 r.

658 557

-1,13%

do roku 2022


Zobacz więcej: Współpraca z organizacjami pozarządowymi


wydatki na działalność KULTURALNĄ finansowaną Z FUNDUSZY SOŁECKICH I OSIEDLOWYCH W 2023 r.

876 683

+18,42%

do roku 2022

Zobacz więcej: Budżet obywatelski, fundusz sołecki i osiedlowy

wydatki na utrzymanie świetlic
i działalność kulturalną W 2023 r.

1 010 642

+48,31%

do roku 2022

wydatki związane z utrzymaniem zabytków W 2023 r.

93 144

-59,39%

do roku 2022

wybrane wydarzenia kulturalne w 2023 r.

I GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

18 stycznia 2023 r.

Blisko 50 występów artystycznych znalazło się w I Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Szkołę Podstawą im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

To pierwszy taki konkurs w gminie Michałowice, w którym uczestniczyło blisko 80 uczniów reprezentujących wszystkie gminne szkoły

Co prawda od świąt Bożego Narodzenia minęło już kilka tygodni, to w polskiej tradycji przyjęło się śpiewanie kolęd aż do święta Ofiarowania Pańskiego, które w tym roku przypada na 2 lutego. Nic więc dziwnego, że sala multimedialna Urzędu Gminy Michałowice, która 18 stycznia gościła uczestników tego wyjątkowego konkursu była wypełniona do ostatniego miejsca. Bo, któż nie chciałby wydłużyć sobie świątecznej atmosfery, zwłaszcza dzięki tak wspaniałym występom najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Jeszcze przed rozpoczęciem części konkursowej młodych artystów zagrzewała wójt Małgorzata Pachecka, która życzyła wszystkim uczestnikom wspaniałych występów i równie wspaniałej zabawy. 

Po wysłuchaniu blisko 50 prezentacji muzyczno-wokalnych, znanych i lubianych kolęd i pastorałek, jury pod przewodnictwem przewodniczącej rady gminy, Beaty Rycerskiej miało nie lada orzech do zgryzienia. Wszystko za sprawą uczniów, którzy zaprezentowali się wyjątkowo pięknie, o czym podczas uroczystości wręczenia nagród mówiła przewodnicząca jury.

Także dyr. Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Komorowie, Edyta Pająk dziękując wójt Małgorzacie Pacheckiej za objęcie patronatem konkursu podkreśliła wysoki poziom konkursowych prezentacji.

Blisko czterogodzinną część konkursową poprowadziły Dorota Grzywaczewska i siostra Lubomira, po której jury podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

Soliści – klasy 0-1

Soliści – klasy 2-3

Wykonania instrumentalne

Zespoły – klasy 0-1

Zespoły – klasy 2-3

Zdjęcie trzech śpiewających chłopców.
Zdjęcie Pani Wójt i dwóch innych kobiet przemawiających do mikrofonu.
Zdjęcie grupowe dzieci.
Zdjęcie zespołu muzycznego i publiczności.
Zdjęcie wokalistki.
Zdjęcie zespołu smyczkowego.

Koncerty kolęd w gminie Michałowice

29 stycznia 2023 r. 

W niedzielne popołudnie w gminie Michałowice odbyły się dwa koncerty zespołu kameralnego No-Net, który towarzyszył solistce Katarzynie Zając-Caban.


Nazwa zespołu No-Net zawiera dwie informacje. Po pierwsze, że gra w nim dziewięciu muzyków (nonet, od łacińskiego liczebnika 9 - novem). Po drugie, że muzycy są zmęczeni pandemią i chcą spotykać się z żywą publicznością, a nie grać koncerty pokazywane w Internecie. Nonet powstał z kwartetu smyczkowego uzupełnionego o dwa instrumenty dęte: fagot i obój oraz dodatkowe skrzypce, altówkę i wiolonczelę. To już orkiestra kameralna, w której obój przejmuje partię skrzypiec, a fagot rolę wiolonczeli, wykonując osobne solówki. Orkiestra akompaniowała solistce Katarzynie Zając-Caban. Śpiewaczka ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi  w 2006 r. W swoim repertuarze ma wiele pieśni, arie operowe, oratoryjne, musicalowe oraz partie w operetkach.


Tego dnia koncerty odbyły się w dwóch miejscach: w sali multimedialnej urzędu gminy w Regułach i w kościele w Komorowie. W obu miejscach frekwencja dopisała - sale były pełne, a zachęcana przez artystów publiczność również włączała się we wspólny śpiew kolęd. 

KONCERT STANISŁAWY CELIŃSKIEJ

25 marca 2023 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice zaprosił do sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice na wytęp artystki pełnej ciepła i uroku osobistego. Artystki niezwykle charyzmatycznej i doświadczonej życiem – Stanisławy Celińskiej.

Licznie zgromadzona publiczność podczas sobotniego koncertu wysłuchała kompilacji piosenek z najważniejszych płyt artystki. Tego popołudnia Stanisławie Celińskiej towarzyszył zespół muzyczny pod kierownictwem Macieja Muraszko, który jest także managerem artystki.

Oczywiście oprócz piosenek nie zabrakło także licznych odniesień do książki „Niejedno przeszłam”, w której to artystka ze swadą opowiada o aktorstwie, sukcesach, problemach. Po prostu o codziennym życiu. Bezapelacyjnie sobotni koncert Stanisławy Celińskiej był wyjątkowym doświadczeniem spotkania z niesamowitą artystką, potrafiącą trafić do publiczności, jak mało kto.

Zdjęcie zespołu muzycznego na scenie.
Zdjęcie zespołu i publiczności.
Zdjęcie Stanisławy Celińskiej.

WARSZTATY WIELKANOCNE

Marzec 2023 r.

Od 25 marca osiedla i sołectwa przygotowały dla mieszkańców gminy liczne warsztaty wielkanocne


Michałowice-Wieś. To właśnie mieszkańcy tego sołectwa jako pierwsi wzięli udział w warsztatach, których tematem był „Wielkanocny Koszyk”. A jak wiadomo, ten symbol jest mocno związany ze zbliżającymi się świętami i zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji, tak więc inicjatywa radnej, Adriany Król-Popiel spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.


Równie duże zainteresowanie przeżywały warsztaty „Wielkanoc zielona” w Komorowie-Wsi, które zorganizował sołtys Artur Kostera wraz z radą sołecką i radną Katarzyną Parzyńską. Jednak zielony nie był jedynym kolorem, który był wykorzystywany podczas warsztatów w sołectwie Komorów. Tych nie brakowało podczas warsztatów malowania pisanek. Tu królowały: niebieski, czerwony, żółty, różowy i to w dowolnej konfiguracji.


Jeżeli chodzi o konfigurację, a dokładniej kompozycję to umiejętność dobrego rozplanowania przydawała się na warsztatach stroików wielkanocnych w Opaczy Małej i Michałowicach Osiedlu. Wspólny pomysł sołtys Barbary Budzyniak oraz przewodniczącej osiedla Agnieszki Lenard i członkini zarządu osiedla Ewy Śliwińskiej na przygotowanie żywej, kwitnącej wielkanocnej kompozycji spotkał się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że aż trudno było znaleźć miejsce przy warsztatowy stole. Podobnie zresztą było na warsztatach dla dzieci, na które czekało przyozdabianie przepysznych mazurków, jajowe decoupage, królicze ozdoby i kartki świąteczne.


Świąteczne przygotowania odbywały się również w Nowej Wsi, gdzie na zaproszenie sołtys i radnej Elżbiety Biczyk mieszkańcy podjęli się własnoręcznego wykonania wianków wielkanocnych, które przyozdobią domy w sołectwie.


Ozdoby świąteczne, ale przede wszystkim palmy wielkanocne to już pomysł Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Komorowa”, które zaprosiły mieszkańców naszej gminy na warsztaty do „Warsztatu” przy Ceglanej 2d w Komorowie.

Dzieci podczas warsztatów wielkanocnych.
Zdjęcie kobiet sadzących kwiaty.
Zdjęcie kobiet podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie wiązanki wielkanocnej.

DZIKIE, PIĘKNE, MICHAŁOWICKIE!

19-20 maja 2023 r.

Nie zawsze trzeba się wybierać w dalekie podróże, aby podziwiać piękno przyrody. Czasem wystarczy wybrać się na spacer po okolicy. Z tego założenia wyszli pomysłodawcy projektu „Dzikie. Piękne. Michałowickie”, którzy zorganizowali mały maraton z przyrodą

Inicjatywy działającego w naszej gminie Stowarzyszenia „Reguły Fotografii” od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, pasjonatów fotografii i otaczającego świata. Nie inaczej było i tym razem.

Wszystko zaczęło się w piątkowe popołudnie, kiedy to w świetlicy wiejskiej w Regułach, przy ul. Wiejskiej, odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kłosowskim. Jednym z najbardziej znanych polskich fotografików przyrody, który od dzieciństwa fascynuje się światem naszych braci mniejszych. 

Fotografia jest sztuką, dlatego też ukończone studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie są dodatkowym atutem, który dodaje jego fotografiom szczególnego wyrazu. A z racji wieloletniego doświadczenia, Grzegorz Kłosowski jest również wielką skarbnicą wiedzy, którą chętnie dzieli się z innymi miłośnikami przyrody i fotografii. I właśnie ta myśl przyświecała zaproszeniu Grzegorza Kłosowskiego do naszej gminy. O czym podczas otwarcia dwudniowego obcowania z przyrodą i aparatem fotograficznym mówili: Robert Marczak i Paweł Jasiun ze Stowarzyszenia „Reguły Fotografii”.

Podczas ponad dwugodzinnego piątkowego spotkania sporo można było się dowiedzieć o zwyczajach dziko żyjących ptaków i zwierząt. To jednak nie wszystko, ponieważ tego dnia była również okazja do interaktywnej wymiany spostrzeżeń z autorem, a także nabycia wyjątkowych prac i albumów.

Pierwszy dzień zakończył się wieczorem, a kolejny dzień spotkania z „Dziką. Piękną. Michałowicką” matką naturą fotografowie rozpoczęli już o 7:00 rano. Tym razem w plenerze, w okolicach zbiornika wodnego w Michałowicach, bo tu wiosną dzieje się bardzo dużo. Oczywiście głównym tematem były ptaki, które właśnie są w okresie lęgowym, ale nie brakowało również innych przedstawicieli zamieszkujących te tereny.

Kilka godzin z aparatem w dłoni, przy wsparciu Grzegorza Kłosowskiego, co skutkowało ciekawymi kadrami, które podczas popołudniowej sesji w „Warsztacie” przy ul. Ceglanej w Komorowie uczestnicy mogli podziwiać na dużym ekranie

To był również czas na podsumowanie i wysłuchanie obserwacji zaproszonego gościa na temat prezentowanych zdjęć. Wskazówki dotyczące kompozycji, selekcji zdjęć, przygotowania do wydruku, a także doboru odpowiedniego sprzętu okazały się cennymi informacjami, które z pewnością przydadzą się uczestnikom projektu. 

Zdjęcie ludzi siedzących na trawie.
Zdjęcie czarno-białego ptaka wyświetlonego na rzutniku.
Zdjęcie uczestników oglądających zdjęcie ptaków.
Zdjęcie chóru seniorów.
Zdjęcie seniorów przy stole podczas występu.

SENIORZY Z MICHAŁOWIC Świętowali DZIEŃ MATKI I OJCA

20 maja 2023 r.

Bardzo ważna uroczystość odbyła się w sobotę, 20 maja, a salę przy ul. Raszyńskiej 34 wypełniała radość ze wspólnego świętowania.

Tego dnia życzenia dla rodziców były szczególnie serdeczne. Otwierająca sobotnie spotkanie przewodnicząca koła nr 2 PZERiI – Teresa Sładek życzyła swoim koleżankom i kolegom wiele radości, miłości i przede wszystkim zdrowia. Dołączając się do życzeń przewodnicząca Osiedla Michałowice – Agnieszka Lenard dodała, że słowo matka oznacza czułość, miłość, opiekę, ale przede wszystkim życie. Rodzice są jak dom, w którym nic lepszego nie może się przytrafić.

Naturalnie, z tej okazji nie mogło zabraknąć występu chóru „Michałowiczanka”, który pod kierownictwem Piotra Gwiazdeckiego zaprezentował najpiękniejsze piosenki dla Mam i Ojców. 

Uroczyste obchody 70-lecia gminy Michałowice

27-28 maja 2023 r.

W 2023 roku gmina Michałowice obchodziła 70. rocznicę odkąd po raz pierwszy pojawiła się na mapach Polski. Ten szczególny jubileusz zasługiwał na szczególe uznanie, dlatego też w samo południe 27 maja z tej okazji odbyła się jubileuszowa uroczystość, która była świętem wszystkich mieszkańców gminy.

Część oficjalną, w nowo otwartej hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach, rozpoczęła przemówieniem i podziękowaniami wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka. W obchodach uczestniczyło wielu mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Wielkie święto wszystkich mieszkańców gminy było też okazją do wielu wystąpień, życzeń i wyróżnień. 

Nie tylko oficjalne wystąpienia wypełniły sobotnią uroczystość. W hali sportowej w Michałowicach nie brakowało również jubileuszowych występów działających w gminie chórów, w tym: Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, Pozytywnie Nastrojonych, Michałowiczanek i Zespołu Kumy oraz artystów reprezentujących najmłodsze pokolenie gminy Michałowice: reprezentacja grupy "0"b z Nowej Wsi z występem tanecznym pt. "Pół kroku stąd"; reprezentacja szkoły podstawowej w Nowej Wsi: Kuba Maliszewski z piosenką "Moja miłość największa" oraz Tosia Rak z piosenką "Ojcze"; reprezentacja szkoły w Michałowicach: szkolny tercet z autorską piosenką stworzoną na jubileusz 70-lecia gminy - Alicja Skibińska, Izabela Kamińska, Julia Małecka, reprezentacja ZSO w Komorowie: Lena Pawlak z piosenką "Szyba", Anna Szczegodzińska z piosenką "Piosenka księżycowa".

Uroczystym obchodom towarzyszyły przedstawienie przez pierwszego przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy kadencji 2019-2020 - Jana Pędzicha rysu historii gminy, który został opracowany przez Daniela Wolborskiego (tekst "Dziejów Gminy Michałowice"),  wystąpienie ze skeczem o gminie Joanny Godlewskiej - nauczycielki j. angielskiej w szkole w Michałowicach, wyjątkowa wystawa zdjęć prezentująca historię gminy na przestrzeni ostatnich 70 lat przygotowana przez Dominikę Małgowską - prowadzącą Klub Lokalnego Historyka. W trakcie uroczystości został także zaprezentowany filmy "30-lecie samorządu".

Po części oficjalnej, przyszedł czas na zabawę i wszyscy przenieśli się z hali sportowej do letniego namiotu, gdzie czekały niezliczone pyszności przygotowane przez działające w gminie Koła Gospodyń Wiejskich.

To jednak nie wszystko. Jeszcze przed występem gwiazdy wieczoru mogliśmy podziwiać kreatywność mieszkańców podczas pokazu mody zatytułowanego „od przedszkola do seniora”, który został przygotowany pod egidą Jerzego Antkowiaka.

Sobotni wieczór należał już do zespołu Żuki, który w składzie: Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek Posieczek, Jerzy Bołka i Joachim Perlik bawił muzyką The Beatles, The Trogs, Smokie, Klenczona i Niemena.

Zdjęcie przemawiającej przez mikrofon Pani Wójt.
Zdjęcie nagrodzonych podczas 70lecia gminy.
Zdjęcie prowadzących Gminny dzień dziecka
Autobus "ogórek".
Zdjęcie dzieci oglądających przedstawienie.

GMINNY DZIEŃ DZIECI I RODZICÓW 2023

28 maja 2023 r.

W niedzielę, park w Regułach przywitał mieszkańców gminy przepiękną pogodą i olbrzymią ilością piknikowych atrakcji, które wyzwalały wiele radości.


Po całym parku rozsiane były stanowiska z różnymi aktywnościami m.in. alpha gym, biblioteczne warsztaty kreatywne, koło fortuny, dmuchańce, fotobudka, przejażdżki na kucykach, foodtrucki i strażackie ognisko z kiełbaskami. Dla chętnych była również okazja do podróży w czasie. Wszystko za sprawą przejażdżki autobusem „Ogórkiem” do Małego Muzeum Historycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi, gdzie zgromadzone są liczne pamiątki z dawnych lat m.in. z Powstania Warszawskiego, dawne przybory szkolne, przedmioty codziennego użytku i inne eksponaty związane z rolnictwem. 


Wyjątkowy świat magii i bajki zgromadził pod sceną tłumy mieszkańców. Sprawcami tak dużego zainteresowania byli: iluzjonista Paweł Szreter oraz teatr dla dzieci „Katarynka”, którzy nie tylko dzieciom sprawili wiele radości. Radośnie, ale i nieco nostalgicznie było w popołudniowej części pikniku, którą wypełnił koncert zespołu „Ciepłe popołudnie”.

Piknikowa Niedziela w Nowej Wsi i Pęcicach Małych

11 czerwca 2023 r.

Wiosenna aura sprawiła, że strefa rekreacji nad Smugiem i plac zabaw przy świetlicy w Pęcicach Małych zmieniły się w miejsce rodzinnych zabaw. W słoneczne niedzielne popołudnie odbyły się pikniki rodzinne w Nowej Wsi oraz Pęcicach Małych. 

Strefa rekreacji nad Smugiem gęsto wypełniona. Dmuchańce, malowanie buziek, balonowe zwierzaki, gry, zabawy sportowe oraz konkursy, a do każdej atrakcji wielu chętnych. 

Oczywiście dla tych co zgłodnieli bawiąc się na pikniku w Nowej Wsi było również coś smacznego. Pieczone kiełbaski na ognisku przygotowanym przez strażaków z OSP Nowa Wieś oraz liczne słodkości, w tym wata cukrowa i przepyszne ciasta przygotowane przez samych mieszkańców sołectwa. 

Równie wiele i ciekawie działo się na placu zabaw przy świetlicy wiejskiej w Pęcicach Małych. Tu także królowała zabawa w rodzinnej atmosferze. Dmuchany tor przeszkód i piracka zjeżdżalnia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobnie zresztą, jak boiskowe animacje, które wypełniały niedzielne popołudnie. Zabawa z chustą klanza i magicznymi bańkami sprawiły dzieciom wiele radości. 

Dużą atrakcją i zarazem ciekawostką w Pęcicach Małych był bilard holenderski, zwany również Sjoelbak. Ta swego rodzaju gra łącząca bilard, pinball i minigolf cieszyła się bardzo dużym zainteresowanie, które być może w przyszłości przerodzi się w gminne rozgrywki. 

Piknik przy Brzozowej był także okazją do warsztatów z Kołem Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki”, gdzie własnoręcznie można było wykonać zapachową poduszeczkę lub bransoletkę.

Niewątpliwie piknikowa aktywność wymaga uzupełnienia kilku kalorii, dlatego też sołtys Zdzisław Krupa zadbał również i o to, aby w grillowym kąciku znalazły się same pyszności.

Piknikowa niedziela po raz kolejny pokazała, że zabawa w rodzinnym gronie to doskonale spędzony czas, który porządnie ładuje akumulatory. 

Dmuchany zamek dla dzieci.
Zdjęcie dzieci z pomalowanymi twarzami.
Dzieci biorące udział w konkurencji.
Kino plenerowe.
Zdjęcie dwóch dziewczyn na leżakach.

kino plenerowe

W 2023 r. zorganizowano 5 seansów:

Spacer po historii - Zielona Willa

16 czerwca 2023 r.

Towarzystwo Komorowianie zaprosiło mieszkańców gmina na spacer pt.: "Miasto Ogród Komorów - osiedle nowoczesne". Spotkanie prowadziło małżeństwo mieszkających w Komorowie architektów, Dorota i Wojciech Bagińscy, którzy od wielu lat opracowują historię niezwykłego zabytku, niepozornego domu drewnianego przy ulicy Krasińskiego, zwanego "Zieloną Willą".


Zdjęcie grupy osób biorących udział w spacerze po historii.

57. Rajd po Kamienistej Drodze - uroczystości patriotyczne w Pęcicach

30 lipca 2023 r.

W Pęcicach odbył się 57. Rajd po Kamienistej Drodze, upamiętniający poświęcenie bohaterów poległych w Bitwie pod Pęcicami i w Powstaniu Warszawskim. 

Organizacja Rajdu nie byłaby możliwa bez współpracy Gminy Michałowice, Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego, Klubu PTTK „Varsovia” im. Stefana Jaronia-Kowalskiego, a także środowiska kombatantów z Ochoty. Tak jak w roku ubiegłym, cała uroczystość odbyła się przy Pomniku-Mauzoleum. Przybyło na nią około 100-150 osób. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele rodzin poległych i pomordowanych w bitwie pod Pęcicami (krewni Zbigniewa Chrzanowskiego ps. „Wilk”, Mariana Czujkowskiego ps. „Grom”, Antoniego Ważyńskiego ps. „Stefan”, Wojciecha Wajszczuka ps. „Wojtek” i Zbigniewa Arendarczyka ps. „Zajączek”), Powstańcy Warszawscy (Stefan Pastewka ps. „Jurek” – żołnierz IV Obwodu Ochota AK, Bogdan Bartnikowski ps. „Mały” – żołnierz IV Obwodu Ochota AK, prozaik i reportażysta, Zbigniew Daab ps. „Kapiszon” – żołnierz IV Obwodu Ochota AK), delegacje kombatanckie, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. 

Uczestnicy uroczystości na początku wysłuchali, w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego i Rafała Grząki, koncertu pieśni patriotycznych. Następnie odbyła się msza polowa, którą celebrował ks. Jacek Zbyszyński – proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach. W atmosferze zadumy nad słowami celebransa, obecni na 57. Rajdzie „Po kamienistej drodze” weszli w ostatnią część obchodów rajdowych, a był nią uroczysty Apel Poległych. Prowadzony, jak co roku, przez płk. rezerwy Lecha Pietrzaka. Najpierw nastąpiło wejście orkiestry wojskowej, następnie honorowej asysty wojskowej, którą stanowił pododdział reprezentacyjny 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych (dowódcą był por. Robert Bastek) wraz z pocztami sztandarowymi, na czele z żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej niosącymi sztandar IV Obwodu AK Ochota, jak też sztandarem Szarych Szeregów. Po czym odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Zdjęcie księdza podczas Mszy Świętej.
Zdjęcie żołnierza z kwiatami.
Zdjęcie żołnierzy przy pomniku z kwiatami.

Dni Gminy Michałowice 2023

02-03 września 2023 r.

Terenowy rajd rowerowym oficjalnie rozpoczął wielkie święto gminy w 2023 r. Rajd był częścią organizowanego tego dnia pikniku ekologicznego, dlatego też zatytułowany był „Aktywni mobilni – tak dla czystego powietrza”. Start i meta rajdu znajdowały się na parkingu przy urzędzie w Regułach, gdzie już od godz. 14:00 na uczestników czekały liczne nagrody oraz ekologiczna zabawa piknikowa.

Wszystkie przygotowane tego dnia atrakcje były bezpośrednio związane z ekologią. Od sadzenia roślin, poprzez ekofotobudkę, malowanie toreb na zakupy, kiermaszu rękodzieła, stanowiska edukacyjnego – "Energia słońca i energia wody", gminnego stoiska, gdzie można było uzyskać informacje na temat prowadzonych programów proekologicznych, wyścigów gokartów solarnych i robotów solarnych, koła fortuny i oczywiście stoiska z przepysznymi placuszkami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Michaśki”.

Największa impreza tego lata odbyła się następnego dnia w Granicy, a na scenie wystąpił Tomasz Organek, największa gwiazda alternatywnego rocka w Polsce.

W wyznaczonych strefach na odwiedzających czekały liczne warsztaty, gry i zabawy. Na stoisku KGW „Michaśki” odbywała się wyprzedaż garażowa, KGW „Dziewczyny z Komorowa" przygotowało warsztaty robienia bransoletek i ozdobnych osłonek, a KGW „Pęciczanki” zapraszało na warsztaty aromatycznych poduszek.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowicach także zapraszały do swoich stoisk. Można było poczytać książkę, własnoręcznie pomalować ekotorbę na zakupy lub zaprojektować oryginalną koszulkę.

Sąsiadujące z piknikiem boisko także zapraszało do siebie na lekcje strzeleckie i treningi piłkarskie z trenerami UKS Jaguar Michałowice. Zresztą okazji do biegania, skakania i bujania tego dnia w Granicy było znacznie więcej m.in. na dmuchańcach, eurobungee, byku rodeo, torze kartingowym, ściance wspinaczkowej i trzech przesympatycznych kucykach.

Na chwilę wytchnienia zapraszała mała scena, na której wystąpił Teatr Lalek Pinokio, a także zespół akrobatyczny i karatecy z Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin.

Natomiast w strefie zlokalizowanej naprzeciwko małej sceny znajdowały się stoiska rękodzielników, którzy oferowali swoje produkty.

Moc atrakcji i aktywności sprawiały, że nie można było również pominąć strefy gastronomicznej, gdzie na głodnych i spragnionych czekały grillowane pyszności i najlepsza na świecie grochówka, przygotowana przez naszych strażaków z OSP Nowa Wieś, którzy także dbali o bezpieczeństwo uczestników pikniku. Podobnie jak policjanci z Komisariatu w Regułach.

Koncert w Granicy dostarczył fanom twórczości Tomasza Organka wiele satysfakcji i niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcie publiczności.
Zdjęcie magików z dziećmi.
Zdjęcie Pani Wójt przy stoisku osób przebranych w ludowe stroje.
Zdjęcie Pani Wójt przemawiającej przez mikrofon na scenie.
Zdjęcie publiczności trzymających latarki.
Zdjęcie zespołu muzycznego na scenie.

Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim

23 września 2023 r.

W urzędzie gminy Michałowice, odbyło się wyjątkowe spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Sala multimedialna urzędu stała się miejscem magicznych filmowych wspomnień, a to za sprawą pokazu filmu "Liczba doskonała".


Spotkanie, na które zaprosili wójt gminy, Małgorzata Pachecka oraz Fundacja "Miejsce", zgromadziło miłośników kina oraz wielbicieli twórczości Zanussiego. 


Po zakończeniu projekcji publiczność nie kryła swojego zachwytu. Reżyser został nagrodzony brawami na stojąco. To dowód na to, jak mocno jego twórczość wciąż dotyka serca widzów i jak ważne jest jego miejsce w historii polskiego kina.


Ogromną wartością była możliwość zadawania profesorowi Zanussiemu pytań po projekcji.

Zdjęcie Pani Wójt z innymi na scenie z mikrofonami.
Zdjęcie Krzysztofa Zanussi podpisującego książki.

Recital harfowy Zuzanny Elster

20 października 2023 r 

W piątkowy wieczór przybyli goście mieli zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym i przenieść się w świat subtelnego piękna dźwięków harfy. W sali multimedialnej urzędu gminy wystąpiła światowej sławy harfistka, profesor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Zuzanna Elster. Przy pomocy pięknego i niecodziennego instrumentu, jakim jest harfa, artystka wprowadziła nas w świat romantycznej i impresjonistycznej muzyki.

Zdjęcie podczas koncertu harfistki
Zdjęcie harfistki.
Zdjęcie przedstawia Zuzanne Elster z kwiatami.
Zdjęcie aktorów podczas spektaklu.
Pokaz kawalerii.
Zdjęcie osób przy stoisku związanym z Ignacym Paderewskim.
Zdjęcie osób tańczących poloneza.

Piknik Historyczny „Komorowski Wehikuł Czasu”

11 listopada 2023 r.

Plac Paderewskiego w Komorowie wypełniły rzesze mieszkańców gminy, którzy 11 listopada dumnie i z radością świętowali 105. rocznicę odzyskania niepodległości.


To już kolejna edycja wydarzenia, które w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Dziewczyny z Komorowa" pod kierownictwem Anny Ziółkowskiej wespół z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie”, Komorowskim Towarzystwem Śpiewaczym oraz Zarządem Osiedla Komorów zorganizowały piknik historyczny w ramach obchodów Święta Niepodległości. 


W 2023 roku motywem przewodnim pikniku było życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlatego też nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, projekcji filmowej, wystawy plenerowej o życiu jednego z twórców Niepodległej Polski i konkursów historycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pojazdów z dawnej epoki, które dzięki uprzejmości Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach można było podziwiać w Komorowie. Jednak to nie wszystko, co tego dnia wzbudzało zainteresowanie mieszkańców naszej gminy. Nie lada gratką był wyjątkowy pokaz kawalerii w rynsztunku wraz z pozorowanymi walkami, który zaprezentowali członkowie z grupy rekonstrukcyjnej 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich. Wspólne odtańczenie „Poloneza” zwieńczyło sobotnie świętowanie niepodległości w Komorowie. Ponad 200 osób już po raz piąty z inicjatywy Hanny Barlak – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie” stanęło na największym parkiecie w gminie Michałowice, którym na ten moment stał się plac Ignacego Paderewskiego. 

Uroczyste odsłonięcie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego w Komorowie

11 listopada 2023 r.

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Michałowice odbyła się szczególna uroczystość - odsłonięcie popiersia jednego z twórców Niepodległej Polski, Ignacego Jana Paderewskiego.


Popiersie, które zostało wzniesione ze środków Budżetu Obywatelskiego Gminy Michałowice 2023. 


Ta niespotykana rzeźba dłuta Doroty Dziekiewicz-Pilich, mieszkanki gminy, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, autorki m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka, stanęła w wyjątkowym miejscu gminy. 


Plac im. Ignacego Jana Paderewskiego w Komorowie, na którym stanęło popiersie twórcy Polskiej Niepodległości, jest szczególnym miejscem, ponieważ mieszkańcy gminy Michałowice, jako pierwsi w kraju i na świecie, nazwali plac jego imieniem już w 1935 r.


Sobotnia uroczystość była także spełnieniem wieloletnich oczekiwań mieszkańców Komorowa, którzy z ogromnym zaangażowaniem starali się o budowę pomnika.

Odsłonięcie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego.
Zdjęcie przedstawia Panią Wójt przemawiającą przez mikrofon.
Odsłonięcie popiersia.
Zdjęcie mężczyzny i kobiety czytającego poezję na scenie.
Zdjęcie kobiety przy mikrofonie i mężczyzny przy keybordzie na scenie.

Salon Poezji K40 – Starsi Panowie 

19 listopada 2023 r.

Tematem kolejnego spotkania „Salonu Poezji K40” byli „Starsi Panowie”. 19 listopada, w samo południe, sala multimedialna urzędu gminy wypełniła się wielbicielami twórczości panów Przybory i Wasowskiego, a na scenie wystąpili: Katarzyna Łochowska, Ewa Telega, Marcin Mazurek i Wiktor Zborowski. I właśnie Wiktor Zborowski ze swoim charakterystycznym, niskim głosem, który wszyscy rozpoznają, rozpoczął od recytacji piosenki „To będzie miłość nieduża”.

Niedzielne spotkanie w salonie poezji wzbogacała muzyka i śpiew w wykonaniu Katarzyny Łochowskiej i Marcina Mazurka, którzy tworzyli idealnie duet, podobnie jak bohaterowie „Kabaretu Starszych Panów”.

Wieczór kolęd w Nowej Wsi 

10 grudnia 2023 r.

W niedzielny wieczór, 10 grudnia, mieszkańcy Nowej Wsi mieli okazję uczestniczyć w koncercie kolęd w wykonaniu Katarzyny Zawady. 

Artystka ma bardzo bogate doświadczenie. Jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. Jest również pianistką, a warsztat muzyczny kształci od 5. roku życia. W biogramie, na stronie internetowej artystki, możemy przeczytać, że: "Katarzyna jest laureatką Złotej Eurydyki – I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German, Moskwa 2015. Koncertuje w kraju i poza granicą m. in. na Litwie, Białorusi, w Rosji, Uzbekistanie, Wielkiej Brytanii. Z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w kraju i poza jego granicami wykonuje twórczość Anny German. Wydała płyty – Niezapomniane przeboje Anny German, Niezapomniane przeboje Anny Jantar oraz Najpiękniejsze kolędy."

W repertuarze koncertu w Nowej Wsi znalazły się nie tylko klasyczne kolędy polskie "Lulajże Jezuniu" czy "Wśród nocnej ciszy", ale również utwory śpiewane w Ameryce Łacińskiej czy piosenki Franka Sinatry. Choć koncert trwał blisko godzinę, nie wiadomo było kiedy czas upłynął, a publiczność kategorycznie domagała się bisów. Jak przystało na wieczór kolęd bisem było wspólne wykonanie kolędy "Przybieżeli do Betlejem Pasterze".

Zdjęcie kobiety z mikrofonem przy choince.
Zdjęcie podczas koncertu.
Zdjęcie dwóch kobiet z kwiatami na scenie.

prezentacja zespołów wokalnych w gminie michałowice

Zespoły wokalne z gminy Michałowice


W Gminie Michałowice prężnie działa 5 zespołów wokalnych: "Czerwone Korale" z Opaczy-Kolonii, "Michałowiczanka" z Michałowic, "Kumy" z Komorowa, chór Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego oraz Pozytywnie Nastrojone z Pęcic. Zachęcamy do obejrzenia filmów o chórach