SAMORZĄD GMINY MICHAŁOWice
WŁADZE GMINY MICHAŁOWICE
Małgorzata Pachecka
Wójt Gminy Michałowice
Anna
Fabisiak
Zastępca Wójta Gminy Michałowice
Wojciech Grzeniewski
Sekretarz Gminy Michałowice
Anna Jankowska
Skarbnik Gminy Michałowice
Urząd Gminy Michałowice
Reguły, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1
05-816 Michałowice
Sekretariat:
tel.: +48 22 350 91 91
fax: +48 22 350 91 01
sekretariat@michalowice.pl
Poniedziałek: 9:00-18:00
Wtorek: 8:00-17:00
Środa: 8:00-16:00
Czwartek: 8:00-16:00
Piątek: 8:00-14:00
RADA GMINY MICHAŁOWICE
Przewodnicząca Rady Gminy:
Beata Rycerska
Wiceprzewodniczący Rady Gminy:
Edward Kozłowski
Pozostali członkowie Rady Gminy:
Elżbieta Biczyk
Marek Biskot
Magdalena Bronisz
Joanna Chilarska
Jarosław Hirny-Budka
Anna Kamińska
Paweł Kordys
Joanna Kowalczyk
Adriana Król-Popiel
Agnieszka Paradowska
Katarzyna Parzyńska
Maciej Polaczyk
Anna Wyszomirska
Działalność Rady Gminy Michałowice w 2023 r.
120
podjętych uchwał
2
interpelacje
48
zapytań zgłoszonych
do Wójta Gminy
MŁODZIEŻOWA RADA GMINY MICHAŁOWICE IV KADENCJI
Przewodniczący MRG:
Michał Leśniewski
Wiceprzewodniczący MRG:
Inga Linczewska
Lena Ostrowska
Hanna Młyńska
Pozostali członkowie MRG:
Kinga Bieńczak
Milena Dziekońska
Jan Halkiewicz-Domalewski
Matylda Kalisz
Łukasz Kędziora
Wojciech Koba
Kuba Kuciński
Maciej Leśniewski
Iga Irena Linczewska
Michał Makuch
Jakub Antoni Maliszewski
Michał Matuzewicz
Lidia Michałowska
Hanna Mojecka
Lena Ostrowska
Martyna Parol
Franciszek Pokropek
Maria Regner
Olgierd Skubis
Małgorzata Szczególska
Ogólnopolska Konferencja Młodzieżowych Rad Gmin w Urzędzie Gminy Michałowice pt. „Młodzieżowe rady dla klimatu Sprawdzone sposoby na zieloną zmianę”
EDUKACJA - AUTOSTRADA DO PRZYSZŁOŚCI
Młodzieżowa Rada Gminy Michałowice MRG uczestniczyła w Szczycie Edukacyjnym zorganizowanym przez @SOS dla Edukacji . Wraz z włodarzami gminy, naukowcami, prawnikami, nauczycielami i politykami zastanawiano się nad zmianami, których należy dokonać w polskiej oświacie i pracowano nad #ObywatelskiPaktdlaEdukacji. ramach akcji "Porozmawiajmy o Przyszłości Europy" .
Członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Michałowice odwiedzili w szkołach uczniów oraz nauczycieli.
W październiku 2023 r. rozpoczęła się V Kadencja Młodzieżowej Rady Gminy
Przewodniczący MRG:
Iga Linczewska
Wiceprzewodniczący MRG:
Jakub Maliszewski
Mikołaj Ślepokura
Olgierd Skubis
Pozostali członkowie MRG:
Komorów:
Małgorzata Szczególska
Zuzanna Bardyguła
Laura Pacholska
Bartosz Mastalerek
Hanna Kieszek
Filip Jusiński
Krzysztof Jasiński
Michałowice:
Jan Komorowski
Igor Bortniczuk
Lilianna Pigiel
Janina Feldgebel
Antoni Maćkowiak
Nowa Wieś:
Jan Sowiński
Michał Makuch
Hanna Dzieciuch
Paweł Żachowski
Osoby uczęszczające do szkoły poza terenem gminy:
Hanna Mojecka
Milena Dziekońska
Jan Halkiewicz
nagrody i wyróżnienia
Ranking Finansowy Samorządów
Po raz pierwszy gmina Michałowice zajęła 1. miejsce w Rankingu Finansowym Samorządów w kategorii „Gmin Wiejskich”.
7 września 2023 r. na gali XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka odebrała nagrodę laureata.
Ranking przygotowuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich przy współpracy renomowanych instytucji: Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Analizowano wskaźniki świadczące o kondycji finansowej ocenianej gminy, m.in.: wysokości udziału dochodów własnych w dochodach ogółem JST, wysokości udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, wysokiego udziału środków europejskich w wydatkach ogółem, relacji zobowiązań do dochodów udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.
„Nagrodę otrzymuje gmina, która traktuje Strategię zrównoważonego rozwoju jako dokument kluczowy, wyznaczający najistotniejsze kierunki rozwoju w perspektywie na lata 2023-30. Motto rozwoju tej gminy brzmi „Zapewnić jak najlepsze środowisko mieszkańcom oraz warunki funkcjonowania gospodarczego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, racjonalnego planowania i partycypacji społecznej. W swoich działaniach gmina stawia na budowanie partnerstwa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.… Gmina laureatka realizuje ambitne projekty w obszarach kultury i ochrony dziedzictwa narodowego” – powiedziała Ałła Witwicka.
„Perły Samorządu 2023"
3.miejsce dla gminy Michałowice w rankingu „Perły Samorządu 2023", w kategorii gmin wiejskich. Kapituła oceniła różne aspekty działalności gmin m.in. z zakresu finansów, środowiska, edukacji, cyfryzacji, zdrowia i pomocy społecznej. Organizatorem rankingu jest Dziennik Gazeta Prawna.
Gmina Michałowice oraz wójt, Małgorzata Pachecka i skarbnik gminy, Anna Jankowska znalazły się w ścisłej czołówce ogólnopolskiego rankingu "Perły Samorządu 2023".
Małgorzata Pachecka zajęła 3. miejsce w kategorii „włodarz roku”, zaś Gmina Michałowice - w kategorii gmin wiejskich.
Wyróżnienie otrzymała także Anna Jankowska, plasując się na 3 pozycji w rankingu "Skarbnik Samorządu".
W tym toku odbyła się już 11. edycja rankingu Perły Samorządu – konkursu na najbardziej sprawne polskie gminy i najlepszych samorządowców. Kapituła oceniła różne aspekty działalności gmin m.in. z zakresu finansów, środowiska, edukacji, cyfryzacji, zdrowia i pomocy społecznej.
Organizatorem rankingu jest Dziennik Gazeta Prawna, natomiast partnerem merytorycznym, już po raz trzeci, firma PwC Polska. Nagrody wręczono laureatom podczas gali kongresu "Perły Samorządu", który odbył się 1-2 czerwca w Gdyni. Wyróżnienia dla gmin i włodarzy przyznawane są w czterech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.
"Innowacyjny Samorząd 2023"
Gmina Michałowice zajęła 3. miejsce w konkursie "Innowacyjny Samorząd 2023" w kategorii "Gminy wiejskie". Jego organizatorem jest Serwis Samorządowy PAP. Kapituła doceniła działania gminy Michałowice dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych w zakresie e-usług dla mieszkańca - system eBOI.
Celem konkursu jest chęć promowania jednostek samorządu terytorialnego mogących się pochwalić najbardziej kreatywnymi i innowacyjnymi projektami, które stają się inspiracją dla innych do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Przedmiotem konkursu są nadsyłane przez samorządy opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny - nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Innowacje mogą mieć charakter innowacji technologicznych, procesowych, społecznych, publicznych, dotyczących instrumentów i usług wsparcia. Gmina Michałowice znalazła się wśród nagrodzonych. W kategorii gmin wiejskich kapituła doceniła działania gminy Michałowice dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych w zakresie e-usług dla mieszkańca.
Gmina Michałowice znalazła się wśród nagrodzonych. W kategorii gmin wiejskich kapituła doceniła działania gminy Michałowice dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych w zakresie e-usług dla mieszkańca.
Po raz kolejny wyróżniony został system teleinformatyczny e-BOI (elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta), umożliwiający mieszkańcom zdalny dostęp do usług publicznych.
System e-BOI umożliwia użytkownikowi zalogowanemu na indywidualne konto m.in.: uzyskiwanie spersonalizowanych informacji o zobowiązaniach, wykonanie płatności on-line, a także e-rekrutację do szkół i przedszkoli oraz dostęp do e-usług na innych portalach. Ponadto system umożliwia złożenie deklaracji podatkowej na formularzu elektronicznym.
Samorządowy lider cyfryzacji
Gmina Michałowice zajęła 2. miejsce w VI edycji konkursu "Samorządowy lider cyfryzacji" w kategorii "Ponad codzienność -innowacyjne wdrożenia w zakresie e-usług dla mieszkańca" za wdrożenie systemu eBOI. Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Celem konkursu było wyróżnienie jednostek, których dorobek w zakresie transformacji cyfrowej wyróżnia się spośród pozostałych na terenie woj. mazowieckiego w obszarze zastosowań nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych.
Na początku kwietnia nagrodę z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego odebrała wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka wraz z Kierownikiem Referatu Rozwoju Gminy, Tomaszem Łozińskim.
Moja Smart Wieś - Inicjatywy - gmina michałowice z wyróżnieniem
Celem konkursu realizowanego przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk jest upowszechnianie i promocja smart villages wśród mieszkańców obszarów wiejskich poprzez identyfikację wprowadzonych innowacji społecznych oraz cyfrowych na obszarach wiejskich w formie opisu stanu faktycznego (z pogłębionym uwzględnieniem wizji oraz inicjatyw wdrażania tej koncepcji w przyszłości). Ponadto niniejsza inicjatywa ma na celu zwiększenie zainteresowania koncepcją smart villages wśród jednostek wprowadzających innowacje oraz zaprezentowanie wizji i inicjatyw dotyczących smart villages w formie elektronicznej.
Konkurs umożliwia wymianę poglądów oraz stwarza bazę wiedzy, w której gromadzone są przedsięwzięcia z zakresu smart villages, poprawiające atrakcyjność obszarów wiejskich.
Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych"
Gmina Michałowice została liderem szczepień na każdym etapie życia w konkursie "Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych". Kapituła konkursu doceniła gminę w zakresie szczepień przeciwko HPV i szczepień profilaktycznych przeciw grypie realizowanych w ramach Polityki Senioralnej.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia.
Samorządowy Lider to konkurs, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki szczepiennej.
Przedmiotem Konkursu jest wybór samorządów, które podejmują aktywne działania, mające podnieść świadomość Polaków i ograniczyć medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań.
Gmina Michałowice została liderem szczepień w kategorii "Life Course Immunization – Lider szczepień na każdym etapie życia". Nagrodę w tej kategorii otrzymują samorządy, które realizują szczepienia od wieku niemowlęcego do seniorów oraz oferują w ramach swoich programów szczepienia na różne choroby zakaźne.
Ranking Gmin 2023 r.
Gmina Michałowice zajęła 1. miejsce w kategorii gmin wiejskich w Rankingu Gmin 2023 r. jednocześnie została uhonorowana tytułem lidera powiatu pruszkowskiego.
Ranking przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Urząd Statystyczny w Warszawie. Ocenie poddawane są czynniki: gospodarcze, społeczne, środowiskowe oraz przestrzenne.
„Najlepsze praktyki na rzecz poprawy jakości powietrza 2023”
Gmina Michałowice zajęła 1. miejsce w konkursie „Najlepsze praktyki na rzecz poprawy jakości powietrza 2023”, w województwie mazowieckim (w kategorii 5 tys. -20 tys. mieszkańców) oraz zdobyła nagrodę finansową w wysokości 50.000 zł. Zostały wyróżnione nasze programy: Lokalny Program Piecowy tzw. Wymień "Kopciucha", Lokalny Program Osłonowy, jak również program pt.: Wdrażanie działań antysmogowych i punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze". Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Celem konkursu organizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego jest docenienie i nagrodzenie wysiłków mazowieckich gmin za osiągnięcia w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym przede wszystkim wdrażanie i realizowanie zapisów Programu ochrony powietrza i Uchwały antysmogowej, tj. kluczowych, z punktu widzenia poprawy jakości powietrza, aktów prawa miejscowego.
Gmina dobra do życia
Gmina Michałowice zajęła 7. miejsce w Polsce, a 3. miejsce w województwie mazowieckim w rankingu "Gmina dobra do życia". Organizatorem jest Serwis Samorządowy PAP. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji.
Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.
Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza "Mazovia"
W toczącej się rywalizacji sportowej (rok szkolny 2022/2023) w klasyfikacji ogólnej Gmina Michałowice zajęła 1. miejsce.
W turniejach udział mogą wziąć reprezentacje Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” składające się z młodzieży uczęszczającej do szkoły podstawowej danej gminy (Błonie, Brwinów, Leszno, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Podkowa Leśna). Celem zawodów jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród uczniów szkół z terenu gmin członkowskich Stowarzyszenia.
Lista zawodów w ramach rywalizacji sportowej w Stowarzyszeniu Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” w roku szkolnym 2022/23
2022 r.
Leszno, 22 września II Sportowa Olimpiada Mieszane kl. 3-4,
Brwinów, 21 października - Unihokej Mieszane kl. 6-8,
Błonie, 29 listopada - Dzień MAZOVII, Piłka nożna Halowa, Pływanie Mieszane kl. 3-7
Michałowice, 15 grudnia - Koszykówka Chłopcy kl. 6-8.
2023 r.
Podkowa Leśna, 27 stycznia - Piłka Ręczna Halowa Dziewczęta kl. 6-8,
Michałowice, 17 marca - Piłka Ręczna Halowa Chłopcy kl. 6-8,
Nadarzyn, 4 kwietnia - Piłka Siatkowa Halowa Dziewczęta kl. 6-8,
Nadarzyn, 4 kwietnia - Piłka Siatkowa Halowa Chłopcy kl. 6-8,
Milanówek, 21 kwietnia - Piłka Nożna Halowa Chłopcy kl. 4-6,
Brwinów, 26 maja - III Sportowa Olimpiada Dzieci Mieszane kl. 3-4,
Brwinów, 27 maja - Lekkoatletyka Mieszane kl. 6-8.