CZYTELNICTWO GMINNE

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:

1 568 010

+12,40%

do roku 2022

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie

1 751

Aktywni czytelnicy, którzy wypożyczyli w 2023 r. co najmniej jedną książkę lub skorzystali z kodu do platformy elektronicznej

26 287

Liczba tytułów książkowych w 2023 r.

3 326

Liczba tytułów audiowizualnych w 2023 r.

136

Liczba gier planszowych w 2023 r.

41 223

Liczba wypożyczeń książek i audiobooków do domu w 2023 r.

2 913

Liczba uczestników dodatkowych wydarzeń w 2023 r.

6 690

Liczba wypożyczeń przy użyciu platform Legimi i EmpikGO w 2023 r.

500

Liczba wypożyczeń gier planszowych do domu

codzienność biblioteczna

Jak co roku, w 2023 r. nastąpił sukcesywny wzrost zbiorów. Do wzrostu ilości książek niezmiennie przyczynia się efektywny proces ich zakupu, negocjacje dodatkowych rabatów z dostawcami oraz czynne zagospodarowanie darów od czytelników. Biblioteka uczestniczy również w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dzięki czemu do zbiorów trafia rocznie około 300 nowości. W stosunku do roku poprzedniego ogólny wzrost ilości zbiorów to około 1.000 książek oraz blisko 300 audiobooków


Rok 2023 obfitował w spotkania i projekty wokół literatury, a także był kontynuacją współpracy w różnorodnych projektach ogólnopolskich (np. Mała Książka – Wielki Człowiek, Tydzień Bibliotek, Tydzień zakazanych książek, Narodowe Czytanie) oraz partnerstwa ze szkołą języka angielskiego Early Stage - dzięki współpracy Biblioteka otrzymuje angielskie książki dla dzieci oraz zaprasza na bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym „Czytanie na dywanie po angielsku”. Bibliotekarze również stale gościli w Dziennym Domu Senior + na zajęciach z biblioterapii, które nie tylko pozwalają zapoznać się z literaturą, ale umożliwiają wypożyczenie literatury do domu.


Dla osób starszych i niedowidzących stałą ofertą są książki z dużymi literami – biblioteka w swojej ofercie na koniec 2023 r. miała 417 takich książek.


Biblioteka nadal dba o uchodźców z Ukrainy - jednym z najważniejszych aspektów pomocy bibliotecznej jest zapewnienie dostępu do literatury. Biblioteka włącza do zbiorów dostępne na rynku polskim książki w języku ukraińskim, w ilości co najmniej kilku-kilkunastu tytułów rocznie. Dla naszych gości z Ukrainy trzy komputery nadal są dostosowane do ich potrzeb – klawiatury są z dwujęzycznymi oznaczeniami i dodatkowo przy starcie jest możliwość wyboru języka systemu. Osoby przybywające z Ukrainy, a nieznające języka polskiego mogą w pełni korzystać z komputerów bez stresu związanego z innym niż codziennie używanym językiem.


Na bieżąco uzupełniana jest oferta gier planszowych, dzięki czemu użytkownicy mogą wypożyczać ciekawe tytuły i prowadzić rodzinne emocjonujące rozgrywki. Miłośnicy gier planszowych mogą wybierać wśród powiększającego się zasobu – na koniec 2023 roku liczącego 136 tytułów.


W murach placówki nie tylko można wypożyczyć, ale również uwolnić książki. Biblioteka lubi dzielić się z innymi radością czytania i zachęcać do tego swoich użytkowników. Opisane działanie to bookcrossing, który polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.


Biblioteka swoim czytelnikom umożliwia uzyskanie dostępu do książek elektronicznych. Oferta bezpłatnych kodów 30-dniowego dostępu do LEGIMI - największej wypożyczalni e-booków i audiobooków w Polsce była w 2023 r. kontynuowana. W bibliotecznej ofercie czytelnicy mają dostęp do ponad 165.000 e-booków i 72.000 audiobooków i synchrobooków. Platforma Legimi to doskonałe rozwiązanie podczas wyjazdów – po wypożyczeniu i pobraniu książek na urządzenie mobilne, nie trzeba mieć dostępu do internetu - wystarczy raz w tygodniu je zsynchronizować. Oferta książek elektronicznych to również Empik GO. Platforma działa bardzo podobnie do Legimi, ale oprócz audiobooków czytelnicy mają dostęp do podcastów. Uzupełnieniem dotychczasowej e-oferty jest 60.000 e-booków oraz 90.000 audiobooków i podcastów. Pomimo mniejszej ilości dostępnych tytułów jest to znaczące uzupełnienie, ponieważ w tej ofercie znajdują się produkcje oryginalne Empik Go, podcasty oraz eKomiksy. Produkcje własne Empik Go to słuchowiska XXI wieku z pełnym udźwiękowieniem, dostarczające mnóstwa emocji i trzymającą w napięciu fabułą. Z platform Legimi i EmpikGO w 2023 r. wypożyczonych zostało 6.690 tytułów przez 452 użytkowników


Od kilku lat niezmiennie czytelnicy mogą korzystać ze skrytek kodowych (biblioboksu nazywanego

książkomatem), dzięki czemu mogą wypożyczać zamówione materiały biblioteczne w formule bezkontaktowej przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Książkomat cieszył się coraz większą popularnością. Skrytki z zamkami kodowymi zostały zamontowane w połowie 2021 r., aby umożliwić wypożyczenie (a przede wszystkim odbiór) zbiorów biblioteki poza godzinami pracy komorowskiej książnicy. Skrytki to wygoda dla tych, którzy uwielbiają późno-wieczorne spacery. To dostęp do biblioteki 24h na dobę. Odbiory ze skrytek to w 2023 r. liczba trzycyfrowa. Dodatkowa opcja w katalogu on-line pomogła w zareklamowaniu tej opcji odbioru szerszemu gronu czytelników.


Stałe miejsce w ofercie Biblioteki mają wycieczki - indywidualne oraz coraz częściej grupowe.  W pokoju pisarki oprócz mebli i pamiątek po pisarce można oglądać wielkoformatowe zdjęcia Marii Dąbrowskiej umieszczone w formie stałej wystawy na ścianach pokoju. Warto dodać, że są to zdjęcia wykonane w większości w domu w Komorowie. 


Kadra Biblioteki ciągle poszerza swoją wiedzę i wymienia cennymi doświadczeniami i inspiracjami z innymi placówkami. Jak co roku Biblioteka uczestniczyła w ogólnopolskich kongresach dedykowanych środowisku bibliotekarskiemu oraz pracownikom instytucji kultury (m.in. Ogólnopolskim Kongresie Bibliotek), a także bierze udział w lokalnych działaniach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Kadra zarządzająca również w ramach możliwości budżetu korzystała z dostępnych form doskonalenia zawodowego.

Grafika "Biblioteka poleca".
Stoisko "Biblioteka- więcej niż myśli".
Zdjęcie biblioteki w środku.
Zdjęcie dzieci biorących udział w warsztatach.

Popularyzacja czytelnictwa

Od kilku lat Biblioteka uczestniczy w projekcie Instytutu Książki „Mała książka – Wielki człowiek”, gdzie zapisujące się do biblioteki przedszkolaki otrzymują książkę. Od 2022 r. książki są dostępne również podwójnej wersji językowej polsko-ukraińskiej.

Od kwietnia uruchomiono Dyskusyjny Klub Książki, gdzie pod patronatem Instytutu Książki odbywają się spotkania z literaturą, a ponadto jest dodatkowy dostęp do literatury (dla celów DKK może być wypożyczanych kilka książek z omawianego tytułu, bez konieczności ich zakupu przez bibliotekę – zasób tytułów dostępnych u koordynatora wojewódzkiego powiększa się z roku na rok), mogą odbywać się spotkania autorskie itp. W spotkaniach klubu uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, a każde trwa około dwóch godzin.

Biblioteka uczestniczy również w akcjach organizowanych na terenie gminy. Pracownicy biblioteki brali udział w piknikach i festynach, gdzie informowali o podejmowanych działaniach, udostępniali regał bookcrossingowy oraz oferowali różnorodne atrakcje dla odwiedzających stoisko gości.

Jako podstawowe, codzienne, działania pracownicy Biblioteki traktują wystawy czytelnicze czy celebrację nietypowych świąt związanych szczególnie z konkretnymi autorami lub książkami. Jako przykład można wymienić: Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Dinozaura, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn, Międzynarodowy Dzień Pisarzy, Dzień liczby Pi, Dzień Ziemi i Dzień Bałtyku, Dzień książki dla dzieci, Dzień książki i praw autorskich, Tydzień Bibliotek, 1 maja z dniem flagi i 3 maja, rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej, Dzień Dziecka. 

Dodatkowo czytelnicy na Halloween otrzymywali śmieszne zakładki do książek. Udostępniony został również wirtualny spacer” po bibliotece.

Zdjęcie tablicy informującej o dyskusyjnym klubie książki.
Zdjęcie książek o zwierzętach.
Grafika "Dzień mamy".
Grafika "Światowy dzień słuchania".

PIKNIKI, wystawy, konkursy, spotkania

Wszystkie dodatkowe działania podejmowane przez Bibliotekę mają na celu zachęcenie ludzi do czytania i rozwijania kultury czytelniczej. Są one ważnym elementem promocji biblioteki i kultury książki oraz przyczyniają się do budowania więzi między czytelnikami a biblioteką. A jak wyglądała statystyka tych wydarzeń w 2023 roku? W 40 spotkaniach trwających łącznie ponad 200 godzin uczestniczyło blisko 3.000 osób (dokładnie 2.913). Jak na tak niewielką przestrzeń – jest to wielkie osiągnięcie.

W 2023 r. komorowska biblioteka uczestniczyła w kilku piknikach i festynach na terenie Gminy Michałowice:

Stoisko biblioteki na festynie.
Zdjęcie dzieci podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie stoiska biblioteki.
Zdjęcie warsztatów plastycznych dla dzieci.

Najważniejszym punktem w bibliotecznym kalendarzu w 2023 r. była „Noc bibliotek”, która z założenia jest wielkim świętem bibliotek i czytania. Ta ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. 7 października 2023 r. w całej Polsce odbyła się 9. Ogólnopolska Noc Bibliotek, w pod hasłem „Absurd nie czytać” Zaczęliśmy filmowo - dla młodszych i starszych wyświetliliśmy dwa filmy: Pamiętniki Tatusia Muminka oraz Moja Mama Gorylica. Następnie spotkanie autorskie z Sylwią Chwedorczuk - autorką książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej", badaczką zajmującą się listami Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej. Rozmowa wyszła od książki, przeszła przez prapremierę listów (które były czytane publicznie po raz pierwszy dla naszych gości), a zakończyła wspomnieniami Grażyny Barszczewskiej (z jej pamiętnika) czytanymi przez Igora Strojeckiego. Noc zakończył wieczorny pokaz zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Warszawa - a ich wiedza, pasja i humor przyciągały słuchających jak magnes. W pokoju pisarki nie zabrakło urodzinowego poczęstunku (6 października to rocznica urodzin patronki biblioteki), a podczas rozmów rozpoczęliśmy snucie planów na następny rok. 

Spotkanie autorskie z Sylwią Chwedorczuk.
Zdjęcie dzieci kolorujących kolorowanki.
Pokaz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Zdjęcie dzieci oglądających film w bibliotece.

Nie mniej ważnymi, ale już nie tak hucznymi jak Noc Bibliotek jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w roku 2023 odbywał się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”. Podczas tego wydarzenia przygotowanych zostało dla naszych czytelników i użytkowników szereg atrakcji. Najważniejszą było spotkanie autorskie z Joanną Bator. Ponadto dla dzieci odbyły się warsztaty związane z postaciami zwierzęcymi w książkach.

Chronologicznie wydarzeniami organizowanymi przez bibliotekę były:

Kolaż zdjęć ze spotkania autorskiego z Joanną Bator.
Spotkanie autorskie z Przemysławem Borkowskim.

współpraca instytucjonalna

Niezmiennie Biblioteka współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Michałowice. Była to głównie współpraca związana z programem aktywizacji zawodowej. Dodatkowo możemy się pochwalić stałą już współpracą z Dziennym Domem Senior+ w Komorowie. Średnio raz na dwa tygodnie pracownicy prowadzą zajęcia z biblioterapii oraz dostarczają zamówioną przez pensjonariuszy i pracowników lekturę. Jedno ze spotkań odbyło się w naszym ogrodzie, a pensjonariusze mieli okazję skorzystać nie tylko z naszych zbiorów, ale również wysłuchali opowieści o patronce biblioteki Marii Dąbrowskiej i obejrzeli pamiątki po pisarce zgromadzone w pokoju poświęconym autorce Nocy i dni.

Dodatkowo w październiku 2023 r. dyrektor biblioteki opowiadała o swojej podróży do Egiptu w 2007 r. z perspektywy początkującego turysty. Seniorzy z zaciekawieniem oglądali slajdy i dopytywali o szczegóły. Ciekawostki o zabytkach i legendach z nimi związanych wzbudziły zdziwienie i chęć poznania bliżej tego egzotycznego kraju.

Dzięki dotychczasowej znakomitej współpracy z nauczycielami szkolnymi i przedszkolnymi niezmiennie organizowane są zajęcia edukacyjne oraz prezentacje dla uczniów i rodziców, w celu zachęcenia ich do korzystania z biblioteki.

Owocna współpraca to również działania podejmowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjazne Jutro. W naszych przestrzeniach zorganizowanych zostało kilka spotkań. Inauguracja cyklu "MICHAŁOWICKIE DEBIUTY POETYCKIE" zgromadziła w ogrodzie biblioteki ponad 100 osób, wydarzenie poetycko-muzyczne zakończyło się wieloma rozmowami przy wspólnym stole z poczęstunkiem przygotowanym przez autorkę tomiku „Twoja boskość” – Renatę Biłozór. Wrześniowe spotkanie, to wiersze Katarzyny oraz obrazy Dominiki Małgowskiej - mieszkanek Granicy, które zmieniły naszą salę komputerową w przytulny salonik literacki. Tomik „Spacery” z autografem autorki otrzymali wszyscy przybyli na spotkanie.

Dalsza część współpracy to Michałowicki Uniwersytet Otwarty Wszelkiego Wieku, który korzystał z naszej sali do organizacji kameralnych spotkań podróżniczych. Za sprawą zaproszonych gości przenosiliśmy się w różne części Polski i Świata. Były to spotkania: „Przez kraj ognia. Opowieści z Azerbejdżanu” oraz „Dzikim tropem. Spotkanie z Bożeną Wajdą - pochodzącą z Komorowa fotografką przyrody”

Zdjęcie uczestników slajdowiska.
Zdjęcie osób siedzących w slai oglądających zdjęcia na rzutniku.
Plakat promujący slajdowisko.

GMINNA Biblioteka publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach

1 817

Aktywni czytelnicy, którzy wypożyczyli w 2023 r. co najmniej jedną książkę lub skorzystali z kodu do platformy elektronicznej

39 720

 Liczba tytułów książkowych w 2023 r.

1 580

Nowe tytuły książek papierowych w 2023 r.

151

Nowe tytuły 

audiobooków w 2023 r.

42 422

Liczba wypożyczeń książek w 2023 r.

1 117

Liczba wypożyczeń czasopism w 2023 r.

12 881

Liczba wypożyczeń zbiorów audiowizualnych (audiobooki, zbiory cyfrowe, filmy) w 2023 r.

357

Liczba wypożyczeń gier planszowych w 2023 r.

codzienność biblioteczna

W 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach (wraz z jej Filią w Nowej Wsi) dysponowała księgozbiorem liczącym 39.720 woluminów. Zakup księgozbioru, w tym nadążanie za potrzebami czytelników, to główne zadanie biblioteki. Celem biblioteki było oddanie w ręce mieszkańców gminy najciekawszych tytułów wydawniczych zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Stąd ogromna waga przywiązywana jest zarówno do nowości pojawiających się na rynku jak i potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców. Z myślą o seniorach w 2023 r. znacząco powiększono dział książek z dużą czcionką.


Dla zarejestrowanych czytelników obie placówki zakupiły łącznie 1.580 woluminów, w  tym 180 woluminów zakupiono z dotacji zewnętrznej w ramach programu Biblioteki Narodowej „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” (6.250,00 zł). O środki z tego źródła placówka wnioskuje z powodzeniem co roku. Tym razem otrzymanie funduszy wiązało się z koniecznością otwarcia biblioteki w połowę sobót w roku.


Oferta biblioteki  skierowana do społeczności gminy obejmuje zasoby zarówno w tradycyjnym formacie „papierowym”, jak i elektronicznym - znajduje się tu literatura piękna, publikacje o charakterze niebeletrystycznym, czasopisma, a także gry planszowe czy puzzle. W minionym roku ofertę  stacjonarną została uzupełniona przez e-booki. Biblioteka przystąpiła do Mazowieckiego Konsorcjum Bibliotek wykupując dostęp do platform internetowych Legimi oraz Empik GO. Biblioteka  dysponowała pulą 60 kodów miesięcznie. W 2023 r. zbiory multimedialne poszerzyły się o 151 audiobooków oraz 108 filmów. Obie placówki są w pełni skomputeryzowane. Czytelnik ma dostęp do katalogu online, ma możliwość zdalnej rezerwacji zbiorów i prolongaty wypożyczeń. 


Biblioteki udostępniają zbiory w dwóch formach: prezencyjnie (na miejscu) oraz wypożyczają na zewnątrz w ramach wolnego dostępu do półek. Warto podkreślić, że co nie jest standardową praktyką nawet w bibliotekach w dużych ośrodkach miejskich, w michałowickiej bibliotece praktycznie całość zasobów wypożyczana jest na zewnątrz tzn. do domu, na czas umożliwiający swobodne i spokojne zapoznanie się z nimi. Dotyczy to w szczególności zbiorów specjalnych, takich jak audiobooki, filmy, gry planszowe, a także czasopisma.


W placówkach dostępne były tygodniki opiniotwórcze, tytuły dla hobbystów i prasa kobieca. Z prenumerowanych tytułów prasowych można było skorzystać na miejscu w czytelni, bądź wypożyczyć na okres 30 dni do domu. Zamawiane tytuły są odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników. W 2023 r. wydawnictwa ciągłe miały 1.117 wypożyczeń. By być na bieżąco z nowinkami z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej prenumerowane były również pisma branżowe.


Promocja i upowszechnianie czytelnictwa należą do podstawowych zadań bibliotek. Placówki stawiają na jakość i różnorodność inicjatyw obejmujących pracę z książką i czytelnikiem. W minionym roku odbyło się kilka przedsięwzięć promujących i upowszechniających czytelnictwo adresowanych do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Biblioteka prowadząc różnorodne formy działalności kulturalnej i edukacyjnej kieruje się potrzebami środowiska oraz własnymi możliwościami, które uwarunkowane są zasobami lokalowymi, kadrowymi i budżetem. Wszystkie formy działalności mają na celu pokazanie biblioteki jako miejsca przyjaznego, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę.


W ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki, pod patronatem Instytutu Książki, biblioteka w Michałowicach przeprowadziła 10 spotkań z ciekawą literaturą. Czytelnicy i stali członkowie spotykali się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.30, by dyskutować o książkach oraz zjawiskach współczesnej kultury.

Inne działania

Zdjęcie wystawy zdjęć.
Zdjęcie dzieci bawiących się na dywanie.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem.
Warsztaty makramy.
Rodzinne warsztaty świąteczne.
Zdjęcie dzieci sadzących niezapominajki do doniczki.
Zdjęcie dzieci sadzących niezapominajki w ogrodzie.

Jak co roku, w dniach 8-15 maja placówka obchodziła wielkie czytelnicze święto, czyli Tydzień Bibliotek - XX-edycji patronowało hasło „Moja, Twoja, Nasza-Biblioteka”. Program obchodów był bardzo bogaty:  


Biblioteka w Michałowicach


Filia w Nowej Wsi 

Zdjęcie dzieci uczestniczących w spotkaniu autorskim.
Akcja "Zabierz kwiatka do domu".
Akcja "Przygarnij książkę".
Zdjęcie stoiska gminnej biblioteki.
Zdjęcie dzieci z pluszakami.
Zdjęcie stanowiska gminnej bibliotrki w Michałowicach.
Wystawa zdjęć.
Zdjęcie dzieci układających klocki lego.
Zdjęcie dzieci podczas warsztatów tworzenia eliksirów.
Zdjęcie dzieci.
Zdjęcie chóru seniorów.

W sumie w 2023 roku w działaniach około bibliotecznych uczestniczyło 3.361 osób.     

Zdjęcie zgłaszających się dzieci.
Zdjęcie uczestników wydarzenia bibliotecznego.
Zdjęcie grupowe dzieci z książkami.
Zdjęcie osób biorących udział w warsztatach plastycznych.

Programy, w których Biblioteka uczestniczyła w 2023 r.:

Zobaczcie to jeszcze raz!