KOMUNIKACJA I PARTYCYPACJA

KOMUNIKACJA Z MIESZKAŃCAMI

W 2023 r. na stronie internetowej Gminy Michałowice zostało zamieszczonych wiele aktualności i komunikatów oraz liczne zaproszenia na wydarzenia organizowane przez gminę, jednostki organizacyjne, sołectwa i osiedla oraz organizacje pozarządowe.


Statystyki gminnej strony internetowej w 2023 r.:


Równocześnie zamieszczane były także posty, filmy i wydarzenia na gminnym facebooku oraz profilu facebook Małgorzaty Pacheckiej, wójt gminy.


Statystyki gminnego profilu Facebook w 2023r.:


W 2023 r. Gmina Michałowice w dalszym ciągu stawiała wysoki nacisk na rozwój e-usług. Na stronie internetowej Gminy funkcjonował e-urząd, w ramach którego umożliwiono dokonywanie płatności elektronicznych w ramach systemu e-płatności oraz e-podatki, elektroniczny odczyt licznika, czy możliwość zapisania dziecka do przedszkola lub szkoły za pośrednictwem systemu e-rektutacje.  W 2023 r. zostało wysłanych 3.574 SMS-ów do mieszkańców za pośrednictwem systemu powiadomień. 

Komunikacja z Urzędem

W 2023 r. ukazało się 5 wydań Biuletynu: Michałowice. Gminny Informator, za pośrednictwem którego przekazywano najważniejsze informacje dotyczące działalności Wójta, Rady Gminy oraz pracowników Urzędu Gminy w Michałowicach, a także przedstawiano realizowane przez mieszkańców inicjatywy i projekty. Wydawnictwo było dostępne w urzędzie gminy, w  gminnych  szkołach i przedszkolach, bibliotekach,  przychodniach zdrowia, lokalnych sklepach i aptekach. 

Okładka Gminnego informatora Michałowice- wydanie nr 1.
Okładka Gminnego informatora Michałowice- wydanie nr 2.
Okładka Gminnego informatora Michałowice- wydanie nr 3.
Okładka Gminnego informatora Michałowice- wydanie nr 4.
Okładka Gminnego informatora Michałowice- wydanie nr 5.

PARTYCYPACJA SPOŁECZNA

Konsultacje społeczne


Konsultacje społeczne jako element dialogu z mieszkańcami dają możliwość uczestniczenia społeczności lokalnej w procesie podejmowania rozstrzygnięć w ważnych dla Gminy sprawach. Przekazywanie przez Gminę informacji zainteresowanym mieszkańcom o planowanych przedsięwzięciach i ich efektach oraz zbieranie opinii i propozycji mieszkańców w procesie konsultacji daje możliwość wykorzystania głosu społeczności lokalnej przy podejmowaniu optymalnych decyzji dotyczących tych przedsięwzięć. Konsultacje społeczne stanowią istotny element w procesie budowania wspólnoty lokalnej, służą aktywizacji środowisk lokalnych i tworzeniu poczucia odpowiedzialności za naszą „małą ojczyznę”. W Gminie Michałowice konsultacje społeczne dotyczą różnych aspektów, począwszy od kwestii związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, kończąc na sprawach dotyczących polityki społecznej.

Konsultacje społeczne dla projektów mpzp


Dla każdego projektu MPZP minimum 2 razy przeprowadza się konsultacje społeczne. Najpierw, na samym początku procedury, po podjęciu przez Radę Gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski do projektu planu. Drugim etapem, następującym po opracowaniu przez projektantów projektu MPZP oraz uzyskaniu odpowiednich uzgodnień i opinii ze strony różnych urzędów i instytucji publicznych, jest wyłożenie projektu MPZP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu. W trakcie wyłożenia odbywa się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie. Podczas wyłożenia oraz minimum 14 dni po zakończeniu wyłożenia osoby zainteresowane mogą składać uwagi do projektu planu. Jeśli na skutek złożonych uwag lub innych przyczyn projekt MPZP ulegnie znacznej zmianie, etap wyłożenia do publicznego wglądu (wraz z dyskusją publiczną i możliwością składania uwag) jest ponawiany.

O etapie składania wniosków oraz o etapie wyłożenia do publicznego wglądu gminy są zobowiązane do informowania mieszkańców poprzez zamieszczenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń, w prasie lokalnej oraz na stronie gminy. Ponadto o wyłożeniach informowano wykorzystując media społecznościowe. Co więcej, od połowy 2022 r. wprowadzono dodatkowy sposób informowania mieszkańców i innych użytkowników terenów o terminach i miejscu konsultacji społecznych – pracownicy Urzędu Gminy opracowywali plakaty i rozwieszali je na obszarach sporządzanych planów oraz przed budynkiem urzędu gminy. Osoby zainteresowane również niejednokrotnie odwiedzali Wieloosobowe Stanowisko ds. Urbanistyczno-Architektonicznych także poza etapami składania wniosków i wyłożeń projektów MPZP w celu skonsultowania swoich zamierzeń inwestycyjnych czy zapoznania z projektami planów.


W 2023 r. przeprowadzono w sumie 11 projektów MPZP:

 W dniu 7 września ogłoszono, że z projektem MPZP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się w okresie od 13 września do 4 października, natomiast uwagi można zgłaszać do 18 października.


W dniach od 18 stycznia do 10 lutego projekt MPZP został wyłożony do wglądu. Dyskusja publiczna odbyła się 30 stycznia, a uwagi do planu można było składać do 28 lutego.


Projekt został wyłożony do publicznego wglądu od 15 marca do 6 kwietnia, natomiast uwagi można było zgłaszać do 21 kwietnia 2023 r.


W dniach od 18 stycznia do 10 lutego projekt został wyłożony do wglądu. Dyskusja publiczna odbyła się 31 stycznia, a uwagi do planu można było składać do 28 lutego


W dniach od 6 lutego do 3 marca projekt MPZP został wyłożony do wglądu po raz pierwszy. Dyskusja publiczna odbyła się  27 lutego, a uwagi do planu można było składać do 17 marca

Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.
Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.
Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.

1 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu, który był wyłożony do publicznego wglądu do 3 marca, natomiast uwagi można było zgłaszać do 20 marca. Dyskusja publiczna odbył się 27 lutego. 


W dniach od 1 lutego do 3 marca projekt MPZP został wyłożony po raz pierwszy do wglądu. Dyskusja publiczna odbyła się  27 lutego, a uwagi do planu można było składać do 27 marca.


W dniach od 1 lutego do 3 marca projekt MPZP został wyłożony po raz pierwszy do wglądu. Dyskusja publiczna odbyła się  27 lutego, a uwagi do planu można było składać do 27 marca.


Projekt był wyłożony do publicznego wglądu od 4 do 25 maja, natomiast dyskusja publiczna odbyła się 9 maja. Uwagi można było składać do 9 czerwca.  


W dniach od 26 kwietnia do 17 maja projekt MPZP został wyłożony do wglądu. Dyskusja publiczna odbyła się 16 maja, a uwagi do planu można było składać do 31 maja. 2023 r. 


20 grudnia rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu, który był wyłożony do publicznego wglądu do 10 stycznia, natomiast uwagi można było zgłaszać do 24 stycznia. Dyskusja publiczna odbył się 9 stycznia.  


Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.
Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.
Plakat promujący konsultacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice.

Partycypacja W PROCESIE OPRACOWANIA STRATEGII ROZWOJU GMINY MICHAŁOWICE 


Spotkanie miało na celu przygotowanie planu ogólnego gminy Michałowice, podczas których mieszkańcy mogą przedstawiać swoje oczekiwania dotyczące zagospodarowania ich działek i najbliższego otoczenia, jak również pozostałych terenów gminy. 


W 2023 r. odbyły się 3 spotkania z mieszkańcami, 1 debata z młodzieżą oraz 1 dyskusja na komisji rady gminy.


Paszkowianka – spotkanie informacyjne z MZDW;


8 marca, w hali sportowej szkoły podstawowej w Nowej Wsi odbyło się spotkanie informacyjne w związku z budową drogi wojewódzkiej tzw. "Paszkowianki". Na spotkanie z przedstawicielami Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i firmy projektowej Safege przyszło ponad 400 mieszkańców. 


Prace nad dokumentacją zostały sfinansowane przez samorząd województwa, powiat pruszkowski i gminy: Pruszków, Brwinów, Michałowice i Nadarzyn. Partycypowanie w kosztach dało gminie możliwość uczestniczenia w roboczych rozmowach i spotkaniach. 


W spotkaniu uczestniczyła Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice, która rozpoczynając spotkanie zreferowała w imieniu mieszkańców oczekiwania w stosunku do projektantów, MZDW i ich prezentacji, a mianowicie przedstawienie prognozowanych potoków ruchu, wariantów przebiegu trasy, danych pokazujących jak zmieni się ruch na drogach gminy po wybudowaniu pierwszego etapu "Paszkowianki" i jaki wpływ na ruch lokalny będzie miało zrealizowanie drugiego etapu inwestycji. 


Zdjęcie ludzi zgromadzonych na sali sportowej
Zdjęcie komisji podczas spotkania ze społeczeństwem.

Konsultancie społeczne dotyczące gminnego programu wspierania rodziny dla gminy Michałowice na lata 2023-2025


W dniach 10.07.2023 r. do 25.07.2023 r. Gmina Michałowice przeprowadziła konsultacje społeczne w sprawie projektu, które przeprowadzone poprzez przyjmowanie pisemnych uwag i opinii za pośrednictwem Gminy Michałowice lub drogą elektroniczną. 

W trakcie konsultacji wpłynął 1 wniosek z uwagami, złożony drogą elektroniczną 


Celem głównym Programu jest rozwijanie systemu wsparcia dla rodzin w gminie Michałowice, sprzyjającego prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin przejawiających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo- wychowawczych.


Celami szczegółowymi programu są:


konsultacje społeczne projektu stałej organizacji ruchu na terenie gminy 


Plakat promujący konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań zaproponowanych w projekcie stałej organizacji ruchu na terenie gminy Michałowice.

Od 6 do 27 listopada odbyły się konsultacje społeczne dotyczące rozwiązań zaproponowanych w projekcie stałej organizacji ruchu na terenie gminy Michałowice. Konsultacje były prowadzone w 7 lokalizacjach w dwóch formach: spotkań z projektantem w punktach konsultacyjnych oraz zbierania opinii i uwag mieszkańców. 


Projekt zakłada:

Prezentacja koncepcji budynku szkoły podstawowej w Regułach


8 maja w szkole w Michałowicach miała miejsce prezentacja koncepcji architektonicznej nowej szkoły podstawowej, której budowa jest planowana w Regułach. 


Koncepcja projektowa została opracowana przez firmę LTP Architekci i swym zakresem obejmuje część opisową, w tym warunki na media, badania geotechniczne, analizę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, część rysunkową, w tym układ i ilość pomieszczeń oraz koncepcję zagospodarowania terenu. 


Szkoła ma powstać w Regułach na terenie między urzędem gminy, a istniejącym przedszkolem. Według założeń budynek ma składać się z trzech odrębnych brył niezależnych konstrukcyjnie  - dwóch skrzydeł dydaktycznych oraz hali sportowej. Część dydaktyczna  będzie miała 3 kondygnacje i 12 metrów wysokości. Budynek ma pomieścić 16 klas, czyli około 400 uczniów.  Obiekt ma być ogrzewany gazowo, wspomagany powietrznymi pompami ciepła. Będzie wyposażony w wentylację z odzyskiem energii, a na dachu znajdzie się miejsce dla paneli fotowoltaicznych. Nie zabraknie instalacji gromadzących wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynku. 


Koncepcja umożliwia etapową realizacją budowy poszczególnych części szkoły, gdzie:


W I etapie powstaną:


W II etapie powstaną:

Zdjęcie mężczyzny wskazującego na ekran ze zdjęciem.
Projekt budynku szkoły podstawowej.
Uczestnicy spotkania.
Zdjęcie mężczyzny przedstawiającego projekt.

Spotkanie dot. koncepcji układu dróg w Nowej Wsi


31 maja w remizie OSP w Nowej Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie budowy dróg publicznych w sołectwie Nowa Wieś,  w obszarze ograniczonym ulicami: Grodziską, Główną, Spacerową oraz rzeką Zimną Wodą. Spotkanie miało charakter informacyjny. Zaproszeni zostali na nie mieszkańcy sołectwa i właściciele gruntów. Spotkanie rozpoczęło serię konsultacji dotyczących pomysłów na rozwiązanie obecnych i przyszłych problemów komunikacyjnych w rejonie, który aktualnie jest jeszcze w znacznym stopniu niezagospodarowany, ale w ciągu kilku-kilkunastu lat może zostać zabudowany. 

Spotkanie dotyczące koncepcji układu dróg.

Spotkanie w sprawie zagospodarowania terenów w Regułach, przy Al. Jerozolimskich

21 czerwca w ​Urzędzie Gminy Michałowice w Regułach odbyło się spotkanie, na którym została przedstawiona:

Plakat promujący Spotkanie w sprawie zagospodarowania terenów w Regułach, przy Al. Jerozolimskich

Prezentacja koncepcji architektonicznej nowej przychodni zdrowia Reguły/Michałowice

Na spotkaniu z mieszkańcami, które odbyło się 9 lutego w urzędzie gminy, zaprezentowana została koncepcja architektoniczna planowanego obiektu. Projektowany budynek  przychodni zdrowia  zapewnia możliwość świadczenia: 

W budynku przewidziana jest również siedziba  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gminy Michałowice,  w którym będą m.in.: gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych (GKRPA), placówka wsparcia dziennego Świetliki, punkt pomocy specjalistycznej (PPS), wypożyczalnie sprzętu pielęgnacyjnego, zespół interdyscyplinarny oraz mieszkania wytchnieniowe. Ponadto przewidziana jest sala gdzie organizowane będą zajęcia fitness. Przed budynkiem zaplanowany jest parking. 

Projekt budowy nowej przychodni zdrowia.
Spotkanie w sprawie projektu budowy nowej Przychodni.
Mapa projektu Przychodni Zdrowia.

Prezentacja projektu przebudowy skateparku w Michałowicach

Prace nad projektem przebudowy skateparku były konsultowane z użytkownikami, aby docelowo powstał obiekt spełniających w pełni ich oczekiwania. Przebudowa obejmowała wymianę wszystkich urządzeń oraz nawierzchni, wraz z jej podbudową. Skatpark w całości jest wykonany w technologii betonowej monolitycznej. Ponadto łuki przeszkód są wykonane w technologii torkretowania (tj. narzucaniu/ wtryskiwaniu masy betonowej na wcześniej przygotowaną konstrukcję).

projekt przebudowy skateparku w Michałowicach
Zdjęcie skateparku.

Konsultacje koncepcji projektowej na przebudowę ul. Borowskiego w Opaczy Małej i Michałowicach-Wsi.

Przebudowa obejmuje obszar od ul. Targowej w Opaczy Małej do ul. Ks. J. Poniatowskiego w Michałowicach-Wsi.

Z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi można było zapoznać się w dniach 11-15 grudnia 2023 r. w Urzędzie Gminy Michałowice